Tur virtual
Expozitia permanenta
Lista expozitiilor
   organizate
La ora actuala colectia Muzeului de Mineralogie din Baia Mare constituita din peste 16.000 esantioane minerale, roci..., fosile ..., toate provenind din regiunea Baia Mare. Dintre acestea, peste 1000 sunt expuse în cadrul expozitiei permanente.
Muzeul de Mineralogie din Baia Mare este cel mai mare muzeu regional de acest fel din Europa. Calitatea esantioanelor expuse, determinata de frumusetea, marimea, spectaculozitatea formelor si estetica deosebita a mineralelor a dus la recunoasterea unicitatii acestui muzeu. Multe dintre exponate sunt considerate raritati mondiale si valori de patrimoniu - tezaur.

Expozitia permanenta este organizata în patru sectiuni:

A. Petrografia si structura geologica a partii de nord - vest a României ilustrate de o macheta în relief, vitrine care prezinta: încadrarea d.p.d.v. geografic a regiunii miniere Baia Mare, vârsta rocilor magmatice, tipurile de roci magmatice, transformarea hidrotermala a rocilor, rocile sedimentare, rocile metamorfice, utilizarea rocilor ornamentale în constructii.

B. Mineralogia si sistematica mineralelor ilustrate prin vitrine cu esantioane în vitrine care prezinta întâi principalele proprietati mineralogice ale mineralelor: cristalizarea, simetria cristalelor, culoarea mineralelor, clivajul mineralelor, spartura mineralelor, duritatea mineralelor, morfologia (forma) mineralelor, apoi este prezentata sistematiaca mineralelor (clasificarea lor în functie de compozitie lor chimica, de la cele mai simple, la cele complexe): clasa elementelor native, (aur), clasa sulfurilor si sulfosarurilor, ( galena, blenda, calcopirita, pirotina, wurtzit, cinabru, realgar, auripigment, stibina, pirita, marcasit, tetraedrit, freibergit, berthierit, jamesonit, calcostibit, bournonit), clasa carbonatilor, (siderit, rodocrozit aragonit, calcit), clasa sulfatilor, (baritina, gips) clasa wolframatilor, (wolframit) clasa fosfatilor, (vivianit), clasa silicatilor (cuart, jasp, agat, mica, turmalina, epidot, granat).

C. Zacamintele de metale neferoase din regiune - locul de provenienta al esantioanelor minerale (Borsa si Viseu, Baiut - Tibles, Cavnic, Suior, Baia Sprie, Herja, Sasar - Dealul Crucii, Ilba, Nistru, Turt - Socea, Razoare, etc.).

D. Florile de mina prezentate in sala de la etaj, sunt cele mai spectaculoase esantioane minerale din colectia Muzeului de Mineralogie din Baia Mare.Expozitiile temporare se organizeaza în sala de la parter si în sala polivalenta, precum si în incinta altor muzee din tara si strainatate.
< Noutati | Geologie | Prezentare muzeu | Evenimente | Exponate | Planetariu | Contact >        Copyright Muzeul de Mineralogie Baia Mare 2011