PROGRAM ”Festivalul Castanelor” 23 – 25 septembrie, 2016

PROGRAMUL activităţilor desfăşurate la Muzeul Judeţean de Mineralogie ”Victor Gorduza” Baia Mare în cadrul evenimentului ”Festivalul Castanelor” 23 – 25 septembrie, 2016

Denumire eveniment: Expoziția permanentă de Mineralogie;

Data și ora: permanent, pe perioada evenimentului;

Descriere: Expoziția cuprinde patru secțiuni: Petrografie, Mineralogie, Minereuri și Flori de mină.

Denumire eveniment: Expoziția temporară”Mina Herja”;

Data și ora: permanent, pe perioada evenimentului;

Descriere: Expoziția face parte dintr-un ciclu intitulat „Mineritul maramureşean sursa patrimoniului muzeal” şi se doreşte a informa publicul vizitator asupra civilizaţiei şi culturii miniere prin prisma eşantioanelor minerale provenite din subteranele bazinului Baia Mare

Denumire eveniment: 4 decenii de activitate în imagini

Data și ora: Sâmbătă, 24 septembrie, ora 12:00

Descriere: Evenimentul va reprezenta o trecere în revistă a activității Muzeului de Mineralogie în cei 40 de ani de activitate prin intermediul imaginilor.

Toate evenimentele propuse sunt găzduite la sediul Muzeului de Mineralogie, din Baia Mare, b-dul Traian, nr. 8.

Program de vizitare:

Vineri, 23 septembrie – program normal – 0900 – 1700

Sâmbătă, 24 septembrie – 0900 – 2200

Duminică, 25 septembrie – program normal – 0900-1700

În data de 24 septembrie accesul vizitatorilor la Muzeul de Mineralogie va fi gratuit.