„Fii tu România” la Muzeul de Mineralogie

Evenimentul desfășurat în data de 28 noiembrie pentru celebrarea Zilei Naționale a României, a fost deschis de o scurtă introducere referitoare la semnificația zilei de 1 Decembrie din partea directorului Muzeului Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, domnul Ioan Denuț.

Momentele artistice, trei la număr, au debutat cu un recital susținut de elevii Școlii Gimnaziale „Nichita Stănescu”. Acesta a fost urmat de două momente realizate de elevii Liceului Teoretic „Emil Racovița”: o prezentare a portului popular feminin din nord-vestul României și o paradă de modă ce a avut în centru ia românească.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marţi, 28 noiembrie, ora 13.00, cu ocazia sărbătoririi ZILEI NAŢIONALE A ROMÂNIEI, Liceul Teoretic „Emil Racoviță”, director Pop Mariana, director adjunct Mic Valeria în parteneriat cu Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu” director Soponar Dora, director adjunct Breitkopf Marieta,  vor prezenta momentul cultural-artistic: „Fii tu România”.

Elevii vor fi îndrumaţi de profesorii Alina Mirela Andreicuţ, Mândru Voichiţa, Ianc Georgeta şi Anca Constantinescu. Activitatea se va desfăşura la Muzeul de Mineralogie “Victor Gorduza”.

Fii tu Romania 2017 fin-1