Peisaje chiliene și colinde românești

Ieri, 15 decembrie 2016, instituţia noastră a avut deosebita plăcere de a fi gazda unei manifestări de excepţie, apreciată de numerosul public ce ne-a onorat cu prezenţa. Încadrându-se în ciclul de manifestări „Crăciun în Maramureş – 2016” organizat de Consiliul Judeţean Maramureş, „Poveştile de Crăciun” ale muzeului nostru au debutat cu o foarte interesantă prezentare de fotografii din Chile ale domnului ing. geol. Ştefan Vida. Domnia sa ne-a împărtăşit experienţe inedite și interesante, trăite de-a lungul anilor în care a profesat ca geolog în această minunată şi fascinantă ţară aflată la ”capătul lumii”. Povestea sa vine în completarea expoziţiei temporare dedicată Chileului, organizată şi găzduită de instituţia noastră şi pe care vă invităm cu drag să o vizitaţi.

15-12-2016-026 15-12-2016-032

Cea de-a doua poveste, narată prin cânt de corala „Armonia” din Baia Mare, s-a constituit într-un emoţionant omagiu adus Naşterii Domnului. Colindele coralei dirijate de doamna profesor Mihaela Bob Zăiceanu şi coordonate de domnul Alexandru Nicolici, au reuşit să smulgă ropotele de aplauze ale unei asistenţe încântate de magistrala interpretare artistică.

15-12-2016-059 15-12-2016-078

În final, spre surprinderea domnului director conf. univ. dr. ing. Ioan Denuţ, membrii coralei au marcat ziua de naştere a domniei sale, ce a coincis fericit cu evenimentul cultural, interpretând un „La Mulţi Ani” la care a subscris şi publicul prezent. Vădit emoţionat, domnul director a mulţumit, în final, tuturor celor ce au făcut posibilă desfăşurarea acestor „Poveşti de Crăciun”.

15-12-2016-097 15-12-2016-103