30.000 de vizitatori la Muzeul de Mineralogie

Anul 2016 se anunță ca fiind unul dintre cei mai buni ani pentru Muzeul nostru de când acesta funcționează ca entitate de sine stătătoare, cel puțin din punctul de vedere al numărului de vizitatori. Ne bazăm afirmațiile pe statisticile primelor șase luni ale anului, când s-au înregistrat creșteri sau chiar dublări ale numărului de vizitatori  comparativ cu aceleași luni ale anilor precedenți. Toate aceste date se regăsesc  în articolele anterioare publicate pe acest site.

grafic-vizitatori
dscn6685Acestă creștere se datorează modului în care se abordează, în prezent, marketingul muzeului și desigur, găzduirii și organizării la sediu ale unor expoziții temporare de succes. ”Ultimii dinozauri din Transilvania” a fost o expoziție care prin tematica abordată a avut un mare succes în rândul celor mai tineri vizitatori.

dscn6690Expoziția temporară „Mina Herja” – prima expunere dintr-un ciclu numit „Mineritul maramureșean sursa patrimoniului muzeal”, – se bucură în continuare de o reală apreciere.

Ziua de 25 octombrie 2016, pentru Muzeul, nostru reprezintă un record istoric, este ziua în care ne-a trecut pragul dl prof. Pintea Marius Cosmin, directorul Liceului Teoretic 14681839_1489881891040372_7566672698484174278_ndin Teuiș, vizitatorul cu numărul trei zeci de mii, însoțit de un grup de elevi.
Directorul Muzeului Conf. univ. dr. ing Denuț Ioan i-a oferit un album și alte materiale publicitare despre instituția  noastră și despre județ.

Maximul anual înregistrat anterior este de  27.484, atins în anul 2012, număr care în acest an a fost depășit încă din data de 24 septembrie 2016. Evoluția numărului de vizitatori, pe ani, poate fi observată în graficul de mai sus.