5 OCTOMBRIE – ZIUA MONDIALĂ A EDUCAȚIEI

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPe 5 octombrie, în întreaga lume, se sărbătorește Ziua Mondială a Educației. Evenimentul ține să ne reamintească faptul că o educație de calitate reprezinta cheia unei reușite profesionale.

În România, printr-un Ordin de Ministru al Educaţiei Naţionale şi Cercetării, este prevăzut ca pe 5 octombrie, OLYMPUS DIGITAL CAMERAde Ziua Mondială a Educaţiei cursurile să nu se desfăşoare conform programului obişnuit, ci puţin altfel. În fiecare judeţ, sindicatele din educaţie şi inspectoratele şcolare au avut ca sarcină să stabilească modul în care va fi marcată această sărbătoare în unităţile de învăţământ.

Muzeul nostru a răspuns solicitărilor OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAprofesorilor băimăreni oferind grupurilor care ne-au vizitat, pe lângă turul ghidat obișnuit și o proiecție de filme documentare având ca tematică științele naturii , pe tot parcursul zilei.

Am fost vizitați de clasele a V-a și a VI-a  de la Scoala Gimnazială „Nechita Stănescu”
însoțite de doamnele diriginte Andreicuț Alina, Mihalca Cristina și Surduc Lucia, dar și de grupuri de la Scoala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” și Liceul cu Program Sportiv, astfel încât ieri 5 octombrie am avut plăcerea de a fi vizitați de 151 persoane.