Ambasadorul Iordaniei a vizitat Muzeul de Mineralogie

Excelența Sa,  Saker Malkawi ambasadorul Regatului Hașemit al Iordaniei la București  a fost prezent ieri 12.06.2015 în Municipiul Baia Mare pentru a participa la manifestarea „50 de ani de relații diplomatice dintre România și regatul Hașemit  al Iordaniei” organizată la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” în colaborare cu editura Proema și Asociația Nord de Cooperare Internațională.

Înaintea programului oficial, în jurul orei 10.30, Excelența Sa, Saker Malkawi, însoțit de încântătoarea sa fiica Neda Malakawi și de profesorul universitar doctor Mohammad Jaradat, rectorul Universităţii „Bogdan Vodă” din Cluj-Napoca, dorind să viziteze unul dintre cele mai importante obiective cultural turistice din Baia Mare, a ales Muzeul de Mineralogie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oaspeții au fost încântați de caracteristicile cu totul deosebite ale exponatelor și au adresat numeroase întrebări domnului directorului Conf.univ.dr.ing Ioan Denut care i-a însoțit pe tot parcursul  vizitei.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

La final oaspeților le-au fost oferite publicații și materiale promoționale ale Muzeului, aceștia  oferind la rândul lor souveniruri  și materiale informative specifice Iordaniei. Cuvintele scrise în cartea de onoare stau mărturie experienței încântătoare pe care au trăit-o în Muzeul nostru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA