Ambasadorul Irakului în vizită la Muzeu

DSCN5762Cu ocazia conferinţei internaţionale „Cultură. Civilizaţie. Diplomaţie. Relaţii româno-irakiene” ce s-a desfăşurat joi, 12 noiembrie 2015, la sediul Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu”, de la orele 13:00, a fost prezent în Baia Mare, la invitaţia Preşedintelui Consiliului Judeţean Maramureş, Zamfir Ciceu,  Excelenţa Sa Hussain Sinjari, ambasadorul Irak-ului la București.

DSCN5764 În dimineața aceleaşi zile, Excelenţa Sa, Hussain Sinjari, ne-a onorat cu prezenţa, alegând să viziteze Muzeul Judeţean de Mineralogie „Victor Gorduza” înainte de începerea conferinţei. Excelența Sa a fost însoţit pe perioada vizitei de dl. Alexandru Peterliceanu directorul Editurii Proema și de dl. Emanuel Peterliceanu președintele Asociației Nord pentru Cooperare și Integrare.

Directorul Muzeului, dl. Ioan Denuţ a condus oaspeţii într-un tur al muzeului, oferindu-le informaţii despre geologia zonei Baia Mare și despre exponatele ce constituie Expoziția permanentă, în special nestematele din subteran – „florile de mină”.

DSCN5770 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

De asemenea, a răspuns multiplelor întrebări adresate de Excelenţa Sa Hussain Sinjari, despre activitatea de exploatare minieră ce s-a desfăşurat până în anul 2007 în nord-vest-ul României și motivele închiderii, despre patrimoniul muzeului și modul de formare a mineralelor în geode, precum și despre exponatele în mărime naturală ce constituie Expoziția temporară „Ultimii dinozauri din Transilvania”.

La finalul vizitei, Excelenţa Sa Hussain Sinjari, a lăsat un mesaj în cartea de onoare, exprimându-şi mulțumirea și entuziasmul faţă de exponatele găzduite de Muzeul nostru și față de frumusețile naturale și potențialul turistic ale României.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA