CALCIT – MINA HERJA – FURAT DE LA MUZEUL DE MINERALOGIE BAIA MARE – TEZAUR NAȚIONAL – IMPORTANT – DACĂ DEȚINEȚI ORICE INFORMAȚIE REFERITOARE LA ACEST OBIECT, SUNAȚI LA POLIȚIE!

cropped-antet-site.jpg

În noaptea de Sâmbătă spre Duminică (25 spre 26 ianuarie 2014), din expoziția de bază a Muzeului de Mineralogie Baia Mare, din Bulevardul Traian, nr.8 – Baia Mare, jud. Maramureș, România,  a fost sustras unul dintre cele mai valoroase obiecte din colecția de minerale, o nestemată care nu are nevoie de nici o prezentare, pe care publicul a admirat-o decenii întregi în muzeu – ”Sfera” sau ”Bila”, o minune a naturii de formă sferică din calcit, cu separație duală aproape perfectă în alb și negru. Calcit – Mina Herja (8x8x8 cm) este o piesă unicat – clasată în categoria tezaur național și deci – aparține României, românilor, nouă tuturor. De aceea, este important, credem noi și vă adresăm rugămintea ca – dacă veți vedea, auzi sau obține informații despre acest obiect – să anunțați în cel mai scurt timp Poliția. Vă mulțumim anticipat și avem speranța și încrederea că acest obiect va fi recuperat în cel mai scurt timp.