DE LA COMORILE PĂMÂNTULUI LA COMORILE CERULUI

Muzeul de Mineralogie Baia Mare vă prezintă, prin cele două secții de specialitate ale sale, nu doar ”comorile pământului”, aduse de mineri sau de cercetători la lumina zilei, ce își dispută vârsta cu cea a micilor dinozauri ce cândva au bântuit pe plaiurile mioritice ci – prin ”muzeul său de stele” – Planetariul Baia Mare, vă pune în contact cu Universul … Vă invităm la drum printre stele, printre constelații și mult mai departe în adâncimea cosmosului, către cele mai vechi galaxii, din prima generație, foarte aproape de momentul zero al Universului, când timpul a început să curgă spre noi!

Numai pe site-ul planetariului din Baia Mare găsiți cea mai frumoasă ”colecție” de povești despre constelațiile antice, așa cum ne-au fost transmise de ințelepții greci și o serie de destinații ”turistice” cerești de excepție, de căutat în telescoape.

Țineți minte trei cuvinte: www.planetariubm.wordpress.com

Ciprian Crișan –

Șef Serviciu Marketing – PR – Educație Muzeală