Luna mai – 1000 de vizitatori străini

Luna mai a fost o luna plină de evenimente pentru Muzeul de Mineralogie. A debutat cu simpozionul „Patrimoniul natural al Transilvaniei” în data de 6 mai, apoi a continuat cu Târgul de Minerale, evenimente organizate în cadrul manifestării „Zilele Maramureșului”. În data de 18 mai pentru a celebra „Ziua Internațională a Muzeelor” a fost organizat vernisajul expoziției „Mina Herja”, iar în 21 mai a fost sărbătorită alături de muzee românești și europene, cu porțile deschise, „Noaptea Europeană a Muzeelor”.

Aceste evenimente s-au concretizat într-un număr foarte mare de vizitatori înregistrați, respectiv 4.996 pentru întreaga lună. Comparativ cu anii precendenți cifra înregistrată este mai mult decât mulțumitoare, deoarece reprezintă un record de vizitatori pentru luna mai. Acest lucru este evidențiat în graficul de mai jos, unde se poate observa că față de anul 2015 numărul de vizitatori a crescut cu 500 de persoane, dar față de luna mai a anului 2014 cifra s-a dublat.

v1

Statistica pe grupe de vârstă, prezentată grafic mai jos, evidențiază faptul că aproximativ jumătate din numărul de vizitatori ai lunii mai au fost elevi și studenți, iar cealaltă jumătate a fost formată preponderent din adulți, numărul preșcolarilor și a pensionarilor fiind relativ mic.

v2

Referitor la numărul de grupuri înregistrat în luna mai la Muzeu, acesta a fost de 62, din care 36 de grupuri din România și 26 din străinătate. Trebuie să menționăm că cele 26 de grupuri, cuprinzând aproximativ 1.000 de persoane, din opt țări europe care ne-au vizitat, reprezintă un record de vizitatori străini pentru Muzeul nostru. Țările din care provin turiștii sunt: Danemarca, Israel, Germania, Polonia, Italia, Austria, Elveția și Ungaria.

Adresăm mulțumirile noastre tuturor vizitatorilor care au trecut pragul Muzeului de Mineralogie în această lună și care au făcut posibilă înregistrarea unor noi recorduri.

Pentru lunile următoare ne dorim să continuăm tendința crescătoare ce a caracterizat fiecare lună din acest an, prin depășirea valorilor înregistrate în anii precedenți în ceea ce privește numărul de vizitatori și de asemenea să oferim în continuare publicului nostru evenimente culturale diversificate prin tematică și atractive prin conținut.

One thought on “Luna mai – 1000 de vizitatori străini

1. Pingback: 1.000 de vizitatori straini la Muzeul de Mineralogie Baia Mare in luna mai - ZiarMM