Muzeul de Mineralogie la Zalaegerszeg – Ungaria

konyv01Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare va organiza la  Muzeul Național al Petrolului și Gazului Zalaegerszeg, Ungaria expoziția temporară “SPLENDORI MINERALE DIN MARAMUREȘ – ROMÂNIA”.

Numărul impresionant de eșantioane minerale cu calități estetice deosebite recoltate din minele din jurul orașului Baia Mare oferă regiunii dreptul de a fi considerată cea mai bogată deținătoare de flori de mină din România. Aceasta este  binecunoscută şi pe plan mondial datorită realizării a peste 40 de expoziții în afara graniţelor României.

Locuitorii orașului Zalaegerszeg și turiștii ce vor tranzita partea de vest a Ungariei sunt invitați, prin această expoziție, să cunoască o parte a patrimoniului Muzeului de  Mineralogie din Baia Mare, care este cel mai reprezentativ muzeu cu acest specific din țară și deține una din cele mai mari colecții regionale de minerale din Europa. Muzeul nostru a fost prezent în Ungaria cu un număr de 7 expoziții în următoarele localități: Miskolc (1990), Budapesta (2005, 2006), Szolnok (2006),  Sopron (2006), Debrecen (2007) și Nyirbator (2014).

Expoziția cuprinde un număr de 83 de eșantioane minerale, din toate clasele sistematicii mineralogice, minerale cu un colorit bogat, cu forme diverse și atractive din punct de vedere estetic, minerale care au mai făcut obiectul altor expoziții, dar și minerale care pentru prima oară vor părăsi spațiul depozitului sau vor călători dincolo de granițele țării.

Deschiderea expoziției va avea loc la sediul Muzeul Național al Petrolului și Gazului Zalaegerszeg în 11.06.2015 la orele 16.00, și poate fi vizitată până la data de 11.09.2015.

Prin valoarea deosebită a patrimoniului muzeal, prin modul de prezentare și organizare a expoziției permanente, precum și prin numeroasele expoziții realizate în afara granițelor țării, Muzeului Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare s-a impus în cadrul muzeelor din țară ca o unitate reprezentativă pentru muzeologia românească din domeniul științelor naturii.

Dacă tranzitați această zonă vă invităm să vizitați expoziția!