Muzeul de Mineralogie prezent la un prestigios simpozion internațional

În perioada 9 – 11 septembrie 2016, în organizarea Societății de Geologie Economică a României, în colaborare cu Universitatea „1 Decembrie” Alba-Iulia, Facultatea de Geologie și Geofizică a Universității București, Institutul Geologic al României și Societatea pentru protecția mediului geologic „Ludovic Mrazec”, s-a desfășurat „The 10-th International Symposium on Economic Geology”, sub deviza „Quo vadis Economic geology”. Simpozionul a fost precedat de o excursie tematică la Muzeul Aurului din Brad și urmat de una la Salina Turda.

0910-09-2016-134  0910-09-2016-260

Lucrările Simpozionului s-au desfășurat în „istoricele” spații ale Universității             „1 Decembrie” Alba-Iulia, din încântător de frumos renovata Cetate Alba Carolina. Au participat numeroși specialiști din România, Germania, Franța, Brazilia și Republica Moldova, de la instituții precum: Institutul Geologic al României, Facultatea de Geologie și Geofizică a Universității București, Centrul Universitar Nord al Universității Tehnice Cluj-Napoca, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași, Institutul Național de Inginerie Fizică și Nucleară „Horia Hulubei” București-Măgurele, Institutul de Geodinamică „Sabba Ștefănescu” al Academiei Române, Universitatea din Petroșani, Universitatea „1 Decembrie” Alba-Iulia, DMT GmbH & Co. KG am Technologiepark Essen, Ecole de Mines de Saint Etienne, Federal University of Minas Gerais, Geological Institute Brazil. Programul din data de 10 septembrie a cuprins 10 prezentări orale, o sesiune cu 17 postere și o masă rotundă cu tema „The need of geological education in Romania”.0910-09-2016-261 0910-09-2016-265

Muzeul de Mineralogie din Baia Mare a fost reprezentat la Simpozion prin doi specialiști, care au expus trei comunicări orale. Ioan Denuț, directorul Muzeului a expus în lucrarea „Mineralogy Museum of Baia Mare – 40 years of activity”, cele mai importante realizări ale Muzeului de la înființarea Secției de Științe Naturale. Muzeograful Ionuț Bereș a prezentat cea mai recentă activitate în care este implicat Muzeul în lucrarea „Custody of natural protected areas – a new activity for Mineralogy Museum of Baia Mare”. La masa rotundă s-au purtat intense discuții pe subiectul propus de directorul Muzeului în comunicarea „Our need of geological education”.

0910-09-2016-294 0910-09-2016-305

Participarea Muzeului la manifestări științifice și publicarea de articole în reviste de specialitate este una din preocupările prioritate ale noastre, în dorința de a dezvolta proiecte de cercetare științifică. Prezența la Simpozionul internațional de la Alba-Iulia a fost un succes atât din punct de vedere al lucrărilor prezentate cât și al reînnodării sau stabilirii unor contacte noi cu specialiști și instituții din țară și străinătate.

0910-09-2016-310 0910-09-2016-317