Tablouri donate Muzeului la final de expoziție

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSCN5448Expoziția „Peisaje siderale”,  una dintre cele mai longevive expoziții temporare găzduite de Muzeul de Mineralogie , și-a închis porțile la data de 28.07.2015. Este vorba de expoziția de pictură  a artistei plastice Elisabeta Veress Pietrar, organizată în colaborare cu Centrul de excelență „Porțile Nordului” și Uniunea Artiștilor Plastici – Sucursala Maramureș. Expoziția, vernisată în 5 august 2014, a cuprins 18 lucrări, cu tematică inspirată din activitatea minieră specifică județului nostru și a zonei Cavnic, oraș în care artista trăiește. La final de expoziție d-na Veress a donat Muzeului de Mineralogie două dintre tablourile care reflectă cel mai fidel activitatea căreia muzeul nostru îi datorează existența, lucrările „Mineritul” și „Spre adâncuri”.

Adresăm mulțumiri și pe această cale artistei și în speranța unor viitoare colaborări cel puțin la fel de fructuoase, îi dorim mult succes!