”TRANSILVANIA ETERNĂ” – EXPOZIȚIE DE PICTURĂ LA MUZEUL JUDEȚEAN DE MINERALOGIE BAIA MARE

foto-1-muzeul-de-mineralogie-baia-marev

Muzeul de Mineralogie Baia Mare va găzdui, în perioada 19 – 30 mai 2014, expoziția ”TRANSILVANIA ETERNĂ”, în care sunt etalate lucrări de pictură realizate de artistul plastic C. Călăcean Voichița.

Vernisajul expoziției ”Transilvania Eternă” va avea loc Luni, 19 mai 2014, la ora 17.00. În cadrul vernisajului, va avea loc și lansarea volumului de poezii ”Viața – Un Dar!”

Autobiografia artistei plastice C. Călăcean Voichița:

”M-am născut în Maramureș, în satul Ungureni, nr. 1, părinții fiind învățători.

Am început clasele primare și Liceul la Dej, am absolvit Facultatea de Arte plastice din cadrul Universității Babes Bolyai, din Cluj Napoca.

Am profesat în Turda, ca profesoară de desen și, timp de 8 ani, am fost designer de modele noi la Fabrica de Sticlă. Am la activ 22 de expoziții personale și 42 de expoziții colective, în cadrul Asociației Artiștilor Plastici Tg Mureș. Particip activ la Tabere de Creație – Pictură (20 de participări la tabere de creație, până în prezent.)”