„Ultimii dinozauri din Transilvania” – la Baia Mare

Poster copy În data de 11.11.2015, la ora 12.00, la sediul Muzeulului Judeţean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, din bd. Traian nr. 8, va fi vernisată expoziția temporară intitulată Ultimii dinozauri din Transilvania”. Printr-un concurs favorabil de împrejurări și printr-o frumoasă colaborare între Muzeul nostru și Direcția Patrimoniului Cultural Universitar, Muzeul de Paleontologie-Stratigrafie şi Laboratorul de Paleotheriologie Paleontologia Vertebratelor al Departamentului de Geologie, din cadrul Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, s-a reușit organizarea, pentru publicul băimărean, maramureșan și turiștii care vor tranzita nord-vest-ul României,  această expoziție inedită.

Expoziția pune în valoare o serie de fosile unicat descoperite pe parcursul mai multor ani de cercetări de către paleontologii clujeni, coordonaţi de prof. univ. dr. Vlad Codrea, la care se adaugă câteva reconstituiri, care încearcă să redea cât mai fidel aspectul acestor vechi “locuitori” ai Transilvaniei.

Pe parcursul celor 6 luni cât va funcționa expoziția, la Muzeul nostru pot fi vizionate patru reconstituiri ale unor specii de reptile mezozoice (trei dinozauri tereștrii şi un pterozaur – o reptilă zburătoare), dar şi ouă de dinozaur şi alte fosile unicat din colecțiile instituțiilor colaboratoare. Fosilele au o vechime de circa 70 de milioane de ani şi sunt expuse în cinci vitrine. Această expoziţie se adresează vizitatorilor de toate vârstele, pasionați de formele de viață din trecutul geologic îndepărtat.

Vă așteptăm cu drag!