Un eveniment expozițional de excepție

1Vernisajul expoziţiei “Chile – o altă extremă latină“, organizat în colaborare cu Ambasada Republicii Chile în România, s-a bucurat de un real succes. Evenimentul a beneficiat de o prezenţă generoasă, fapt ce ne îndreptăţeşte să considerăm că demersul nostru cultural a fost perceput în mod pozitiv 2de comunitate.

În deschidere, domnul conf. univ. dr. Ioan Denuţ, directorul Muzeului, a prezentat unele repere ale dezvoltării şi evoluţiei muzeului, evidenţiind că anul aniversar 2016, când instituţia noastră împlineşte, iată, 40 de ani de existenţă, aduce cu sine şi necesitatea diversificării ofertei culturale. 3 S-a dat, apoi, citire scrisorii domnului ambasador Jose
Miguel Menchaca, reprezentatul statului Chile în România. Excelenţa sa şi-a exprimat regretul că nu poate participa la vernisaj, dar a asigurat instituţia  noastră de tot sprijinul său în promovarea relaţiilor bilaterale.  Comisarul de expoziţie, muzeograf Sorin Prisăcariu, a  descris, pe 4scurt, modul de organizare şi conţinutul  expoziţiei, mulţumindu-le nominal tuturor celor care, prin  generosul sprijin acordat, au contribuit la acest eveniment. A urmat o prelegere susţinută de domnul Oscar Edelstein, care ne-a împărtăşit incitante impresii de călătorie din această minunată ţară. Domnul Mihai Lucian, geolog 5ce şi-a desfăşurat o bună parte din activitatea profesională în deşertul Atacama, un împătimit al fotografiei, a donat bibliotecii muzeului un minunat album de artă fotografică. Realizat în condiţii grafice deosebite, în colaborare cu un alt român, Flaviu Codorean, sunt surprinse instantanee din diversa şi surprinzătoarea 6natură şi societate atacameză. În  încheiere, într-un moment emoţionant, actorul Claudiu Pintican a recitat din lirica unui mare fiu al Chileului, laureat al Premiului Nobel, inegalabilul poet Pablo Neruda.

Expoziţia va fi deschisă până în luna aprilie a anului 7viitor, putând fi vizitată împreună cu cea de bază. Sperând că veţi descoperi lucruri noi şi interesante vă invităm să ne treceţi pragul.