Vernisaj expozițional – ”Dunărea, Dobrogea, Delta”

Afis Expo Baia Mare - DDDSpațiul nord-dobrogean, din extremitatea sud-estică a României, alătură cel mai vechi – Munții Măcinului și cel mai nou teritoriu românesc – Delta Dunării. Substratul geologic cu trasături specifice, modelat în timp de factorii climatici, a permis dezvoltarea unor peisaje și ecosisteme specifice, cu o geodiversitate și biodiversitate remarcabile și unice pe teritoriul României. Valorile patrimoniale naturale întâlnite de-alungul Dunării, pe culmile dezgolite ale Măcinului sau în cea mai mare și titrată arie protejată de la noi din țară – Delta Dunării – au fost cu măiestrie imortalizate prin ochi de artist și redate în imagini fotografice de o frumusețe greu repetabilă.

Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, în colaborare cu Centrul Muzeal Ecoturistic Delta Dunării, din cadrul Institutului de Cercetări Eco-muzeale „Gavrilă Simion” Tulcea, organizează în perioada 15 iulie – 31 august 2016, la Galeria de Artă din cadrul Gold Plaza Baia Mare, Expoziția temporară „Dunărea, Dobrogea, Delta”. Aceasta cuprinde 60 de imagini fotografice color, realizate în diferite perioade ale anului, reprezentative pentru spațiul dobrogean – peisaje, floră, faună, cu accent deosebit pe habitate și specii protejate. Autorii fotografiilor sunt recunoscuți pentru profesionalismul și dragostea lor pentru natură: Daniel Petrescu, Valeriu Leonov, Mihai Baciu, Iliuță Goean, Mihai Petrescu. Vernisajul expoziției va avea loc în data de 15 iulie 2016, ora 12.00, la Galeria de Artă Gold Plaza, situată la etajul 2, în clădirea din str. Victoriei nr. 73.

Vă așteptăm cu drag!