VICTOR GORDUZA A LĂSAT ÎN URMĂ UN MUZEU

V. GORDUZA

La data de 11.08.2014 a plecat  dintre noi Victor Gorduza –  fondatorul Muzeului de Mineralogie Baia Mare, unul dintre cei mai importanți oameni de cultură din Maramureș și nu numai.

„Într-o zonă a României cu o bogăție excepțională de flori de mină, risipite între Tarna și Țibleș, s-a întâmplat (?) să apară un om providențial care le-a colectat, selectat și ordonat, expunându-le în cel mai modern muzeu din țară. Muzeul se numește Muzeul de Mineralogie Maramureș, iar omul se numește Victor Gorduza …. Muzeul este deja cunoscut în țară, poate mai bine în multe țări din Europa, dl. Gorduza având o grijă permanentă să facă numeroase expoziții itinerante în Ungaria, Austria, Germania, Franța, Monaco, Belgia și Olanda, unde s-au bucurat, de fiecare dată, de un succes deosebit.

Suportul succeselor acestui muzeu este prin urmare dublu: generozitatea ieșită din comun a filoanelor metalifere din zona Baia Mare, completată de pasiunea și perseverența d-lui Victor Gorduza.  Nu cred că există minerale , de diverse culori și habitusuri (mă gândesc de exemplu la diversitatea cuarțului, calcitului și  stibinei, a baritinei și rodocrozitului etc) care să nu fie reprezentate în muzeu. A fost o șansă enormă pentru Baia Mare să existe un om ca Victor Gorduza, cu fler deosebit și cu o excepțională putere de dăruire, care a adunat în câteva decenii tot ce a fost reprezentativ și frumos (neapărat și frumos) pentru minele din Baia Mare. Destine împletite,aș zice, muzeu-om, din care a rezultat un lăcaș de cultură de o mare valoare estetică.”

Dr. Gheorghe Udubașa

Membru corespondent al Academiei Române,

Director General al Institutului Geologic al României (1995 – 2003).