Zilele Europene ale Patrimoniului sărbătorite la Muzeul de Mineralogie

zeproLansate în 1985, Zilele europene ale patrimoniului au fost organizate începând din 1999, ca inițiativă comună a Comisiei Europene și a Consiliului Europei. Cele 50 de țări semnatare ale Convenției culturale europene iau parte la Zilele europene ale patrimoniului. Evenimentele culturale organizate pe parcursul unei luni aduc în prim-plan meșteșugurile și tradițiile, precum și arhitectura și arta locală, și vizează totodată promovarea înțelegerii reciproce între cetățenii europeni.

Din 1992 și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere atât monumente istorice cât și situri sau zone mai puțin cunoscute, care în mod obișnuit nu sunt accesibile publicului larg.

Cea de-a XXVI-a ediție a Zilelor Europene ale Patrimoniului va fi celebrată în România în data de 17 septembrie 2016 și va avea ca temă „Rolul determinant al comunităților locale în activitatea de definire și protejare a patrimoniului cultural”.

Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare se alătură acestui demers propunând un program cultural special. Pe lângă vizitarea expozițiilor de la sediul Muzeului, expoziția permanentă și expoziția temporară „Mina Herja”, în data de 17 septembrie, Muzeul organizează în parteneriat cu Asociația EcoLogic, Inspectoratul Școlar Județean Maramureș și Clubul de Turism „Creasta Cocoșului”, o vizită la aria protejată Creasta Cocoșului.

large_img_306

Plecarea se va face din Baia Mare de către un grup format din elevi ai Colegiului Națíonal „Gheorghe Șincai”, cadre didactice, personal din cadrul Muzeului, membrii ai asociației EcoLogic Baia Mare și membrii ai clubului „Creasta Cocoșului” cu un autobuz până la Hanul lui Pintea, de unde traseul se va continua pe jos.

Pe parcursul drumeției, specialiști din cadrul Muzeului de Mineralogie vor prezenta participanților modul de formare și caracteristicile geologice ale obiectivului vizitat, iar membrii Asociației EcoLogic, custozii acestei arii naturale protejate, le vor prezenta aspecte legate biodiversitatea zonei, activitățile tradiționale și turismul responsabil ca parte a integrării comunităților locale în protejarea patrimoniului.