Bilanț de vizitatori la 6 luni

Prima jumătate a anului 2016 s-a dovedit a fi foarte fructuoasă pentru Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, în special în ceea ce privește numărul de vizitatori înregistrați.

După cum s-a putut observa și din articolele postate anterior referitor la acest subiect, în fiecare luna a acestui an numărul de vizitatori a înregistrat un record, reușindu-se astfel depășirea cifrelor din anii precedenți.

Un aspect ce a contribuit, credem noi decisiv, la înregistrarea acestui număr impresionant de vizitatori în 2016 este reprezentat de multitudinea de evenimente organizate – vernisaje expoziționale, prelegere tematică, simpozion științific, numeroase evenimente educaționale în baza parteneriatelor semnate cu diverse instituții de învățământ și organizații non-guvernamentale, precum și participarea în cadrul unor programe județene, naționale sau internaționale cum au fost: „Zilele Maramureșului”, „Săptămâna Școala Altfel”, „Ziua Internațională a Muzeelor” sau „Noaptea Europeană a Muzeelor”.

În graficul următor este prezentată evoluția numărului de vizitatori pentru prima jumătate a anului, evidențiindu-se creșterea realizată în 2016 comparativ cu anii anteriori.

1

Se poate observa că față de prima jumătate a anului trecut s-a înregistrat o creștere de peste 4.000 de vizitatori, iar comparând valorile cu cele din 2014 se constată o diferență de peste 10.000 de vizitatori.

Și numărul de grupuri înregistrat în prima jumătate de an la Muzeul de Mineralogie prezintă o creștere semnificativă, comparativ cu valorile înregistrate în anii precedenți, aspect subliniat în graficul următor.

2

De asemenea, se poate observa și tendința crescătoare a numărului de vizitatori străini, în prima jumătate a anului 2016 înregistrându-se cu peste 300 de vizitatori străini mai mulți decât în aceeași perioadă a anului trecut. Aceștia provin în general din țări precum: Ungaria, Israel, Polonia, Italia, Austria și Danemarca.

3

În concluzie, dorim să adresăm mulțumiri tuturor vizitatorilor care au contribuit în această primă jumătate de an la înregistrarea acestor cifre impresionante și să ne exprimăm dorința că și cea de-a doua jumătate a anului 2016 să fie la fel de bogată, pentru a ne atinge ținta propusă – record anual de vizitatori.