Chile – într-o expoziție la Muzeul de Mineralogie

afis-chile-1

Joi, 10 noiembrie, la ora 15.00, va avea loc la sediul muzeului, din bd. Traian nr. 8, vernisajul Expoziţiei temporare „Chile – o altă extremă latină”. Expoziţia este constituită din piese ce provin din colecţiile personale ale unor specialişti (geologi şi ingineri mineri) ce şi-au desfăşurat temporar activitatea profesională la diferite exploatări miniere din Chile. De asemenea, în organizarea acestei expoziții am beneficiat de sprijinul generos al Ambasadei Statului Republicii Chile în România. Tuturor colaboratorilor le aducem mulţumiri şi pe această cale, pentru eforturile depuse ca acest proiect cultural foarte drag muzeului nostru să prindă viață.

Spaţiul expoziţional cuprinde trei categorii de exponate: eșantioane mineralogice – sunt cele care predomină, piese de artizanat şi artă (fotografii și tablouri). S-a încercat realizarea unei imagini, desigur nu exhaustivă, dar sperăm noi reprezentativă, asupra „ţării de la capătul lumii”. Vizitatorii acestei expoziții – pe care ni-i dorim cât mai numeroși – vor avea ocazia să descopere o ţară fascinantă, bogată atât ca resurse naturale, cât şi ca diversitate culturală şi artistică.

Vă aşteptăm cu drag la vernisaj, pentru a vă împărtăşi viziunea noastră despre acest fascinant şi greu accesibil tărâm – Chile.

invitatie-1