Un nou expert în Maramureș atestat de Ministerul Culturii

S-a îmbogățit lista experților culturali maramureșeni acreditați de Ministerul Culturii

DSCN4827Clasarea bunurilor culturale mobile, adică încadrarea lor în una din cele două categorii juridice – fond și tezaur – ale patrimoniului cultural național mobil se face de către Comisia Națională a Muzeelor și colecțiilor, din cadrul Ministerului Culturii, în baza unui raport de expertiză. Acest raport poate fi întocmit doar de experți acreditați, de aceeași Comisie Națională a Muzeelor și Colecțiilor, prin aplicarea unor norme ce i-au în considerare mai multe criterii: studii de specialitate, vechimea în specialitate, cursuri de specializare, titluri științifice, lucrări publicate, experiență în domeniu.

La nivel național există un Registru al experților pentru patrimoniu cultural mobil (R1 – http://www.cimec.ro/scripts/RegistruExperti/PatrimoniulMobil_R1/sel.asp) ce cuprinde 893 de specialiști, grupați pe cele 5 domenii de patrimoniu: bunuri arheologice și istoric-documentare (482 experți), bunuri cu semnificație artistică (166 experți), bunuri cu semnificație etnografică (121 experți), bunuri de importanță științifică (103 experți), bunuri de importanță tehnică (21 experți).

În județul Maramureș sunt 18 experți acreditați în cadrul instituțiilor muzeale din Sighetu Marmației și Baia Mare, astfel: Muzeul Maramureșului – 9, Muzeul de Etnografie și Artă Populară -1, Muzeul de Istorie și Arheologie – 3, Muzeul de Mineralogie ”Victor Gorduza” – 5 (din care 2 activi actual în cadrul muzeului).

Cea mai recentă atestare este a d-lui dr. ing. Ioan DENUȚ, directorul Muzeului de Mineralogie (și conferențiar al Universității Tehnice din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare),  acreditat ca expert în Domeniul Bunuri de importanță științifică – Specializarea mineralogie și petrologie, pe baza avizului Comisiei Naționale a Muzeelor și Colecțiilor și a Atestatului nr. 908 din 26  mai 2015, emis de către Direcția Generală Juridică și Patrimoniu Cultural din cadrul Ministerului Culturii.