VERNISAJ EXPOZIȚIONAL LA PECS – UNGARIA

“SPLENDORI MINERALE DIN MARAMUREŞ – ROMÂNIA” Expoziţie realizată de MUZEUL JUDEŢEAN DE MINERALOGIE „ Victor Gorduza” BAIA MARE la MUZEUL JANUS PANNONIUS, PECS, UNGARIA

pecsNumărul impresionant de eşantioane minerale cu calităţi estetice deosebite recoltate din minele din jurul oraşului Baia Mare, oferă regiunii dreptul de a fi considerată cea mai bogată deţinătoare de flori de mină din România. Aceasta este  binecunoscută şi pe plan mondial datorită realizării a 43 de expoziţii în afara graniţelor României.

Viitorii vizitatori vor fi invitaţi, astfel, să cunoască o parte a patrimoniului Muzeului Mineralogie din Baia Mare, care este cel mai reprezentativ muzeu cu acest specific din ţară şi deţine una din cele mai mari colecţii regionale de minerale din Europa. Muzeul nostru a fost prezent în Ungaria cu un număr de 9 de expoziţii în următoarele localităţi: Miskolc (1990), Budapesta (2005, 2006), Szolnok (2006),  Sopron (2006), Debrecen (2007), Nyirbator (2014), Zalaegerszeg (2015), Kaposvar (2015).

În anul 2010, oraşul Pecs a fost Capitală Culturală Europeană. Cu această ocazie au fost renovate 8 clădiri de muzee, care se găsesc pe acceaşi stradă  – numită strada Muzeelor

Expoziţia „Splendori minerale din Maramureş, România” va fi expusă în incinta Muzeului de Ştiinţele Naturii, str. Szabadsag, nr.2, și va fi vernisată miercuri 12 octombrie 2016. Vor fi expuse un număr de 83 de eşantioane minerale din toate clasele sistematicii mineralogice, minerale cu un colorit bogat, cu forme diverse şi atractive privirii, minerale care au mai văzut alte săli de expoziţie, dar şi minerale care pentru prima oară vor călătorii dincolo de graniţele ţării.

Prin valoarea deosebită a patrimoniului muzeal, prin modul de prezentare şi organizare a expoziţiei permanente, precum şi prin numeroasele expoziţii realizate în străinătate, Muzeului Judeţean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare s-a impus în cadrul muzeelor din ţară, ca o unitate reprezentativă pentru muzeologia românească din domeniul ştiinţelor naturii.

Manager Conf. univ. dr. ing. Ioan Denuţ

Comisar de expoziţie  ing. geol.Elisabeta Fodor -şef secţie Mineralogie