o noapte la muzeu …

Să ne reamintim Noaptea Albă (și magică) a Muzeelor, așa cum am trăit-o la Muzeul de Mineralogie Baia Mare, pe 19 mai 2012. De câțiva ani buni, Noaptea (internaționalizată) a Muzeelor a reușit prin spectaculozitate să depășească termenii și semnificațiile Zilei Internaționale a Muzeelor (18 mai – în fiecare an). Pe de altă parte, într-adevăr, publicul nostru apreciază evenimentele culturale, artistice, educaționale organizate în contextul nocturn, așa încât succesul Nopții Muzeelor nu se datorează atât accesului gratuit, cât ”culorilor calde” pe care muzica, teatrul, jocurile și micile experimente le adaugă patrimoniului etalat. Noaptea Magică a Florilor de Mină de la Muzeul de Mineralogie Baia Mare a avut peste 3000 de participanți. Mulțumim publicului nostru!