Punte culturală transfrontalieră

2Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” a fost vizitat marți, 1 august 2023, de participanții la tabăra organizată în perioada  30 iulie – 5 august 2023 de către Consiliul Județean Maramureș. Este o tabără de excelență și are ca beneficiari elevi din Republica Moldova, din localitățile  Hîncești, Strășeni și Ungheni, la care s-au alăturat și colegi de generație din județul nostru. Proiectul este intitulat „TABĂRĂ DE EXCELENȚĂ ÎN MARAMUREȘ – PUNTE EDUCAȚIONALĂ” și este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. În cele șapte zile, elevii, însoțiți de cadre didactice, au avut o serie de activități educaționale, culturale și recreative ce au pus în evidență valorile materiale și spirituale deosebite ale spațiului maramureșan. Drept urmare, din program nu putea să lipsească vizita la Muzeul nostru, instituție emblematică a regiunii și a teritoriului național. Într-o atmosferă deschisă și destinsă oaspeții au fost ghidați în fascinanta lume a mineralogiei, a exemplarelor unice și de un estetism de excepție reprezentate de florile de mină. Expoziția temporară ”Telefoanele mobile și mineralele lor” a fost de asemenea apreciată datorită noii perspective din care sunt privite aceste nelipsite device-uri, aceea a multitudinii de minerale ce stau la baza producerii lor.

Avem convingerea că noua generație a rămas cu impresii deosebite referitoare la tezaurul cultural al regiunii, din care, cum altfel, nu puteau lipsi florile noastre de mină. Ca instituție vom fi întodeauna deschiși spre colaborări de acest gen ce implică elevi și studenți, datorită impactului educațional de durată.