VERNISAJ EXPOZIȚIONAL: SIGILIUL – GARANŢIA ORIGINALITĂŢII

În zilele noastre, sigiliul electronic, semnătura digitală şi certificatele digitale sau conexiunile securizate cu serverele utilizând protocoale de comunicaţii ce asigură transferul de informaţie criptată reprezintă varianta în ipostaza secolului 21, a societăţii informaţionale, a ceea ce reprezenta pecetea şi sigiul în secolele anterioare … Vă invităm, aşadar, să călătoriţi din nou în timp, împreună cu noi, către originea şi înţelesul lucrurilor dinainte.

Muzeul de Mineralogie Baia-Mare şi Muzeul „Casa Muresenilor” Braşov Vă invită Joi, 19 iulie a.c., ora 13.00, la deschiderea expoziţiei Sigiliul – garanţia originalităţii”.

Vizitatorii sunt invitaţi să cunoască un detaliu al Arhivei Mureşenilor din Braşov şi anume fondul de sigilii. În patrimoniul muzeului s-au păstrat 276 impresiuni sigilare conservate pe documente. Şapte din aceste peceţi datează din secolul al XVIII-lea, celelalte peceţi şi stampile datează din secolele XIX şi XX.

De asemenea, în vitrine vor putea fi descoperite: cea mai veche pecete, din anul 1770, aplicată în cerneală, tipare sigilare şi stampile ale familiei Mureşianu, tipare sigilare din colecţia doamnei Lucia Bunaciu, descendenta a familiei Mureşianu, şi colectia doamnei Gabriela Polack.

Expoziţia va fi deschisă la Muzeul de Mineralogie Baia-Mare, de pe Bulevardul Traian, nr.8 şi este parte a ofertei culturale de ”senzaţie” din vara acestui an, adresată publicului larg.

Vă așteptăm!