FLORILE DE MINĂ DE LA MUZEUL DE MINERALOGIE BAIA MARE ÎNTR-O EXPOZIȚIE VIRTUALĂ

MUZEUL VIRTUAL AL FLORILOR DE MINĂ

Valoarea estetică a florilor de mină a inspirat zeci și zeci de artiști, care le-au pictat, fotografiat, filmat – în încercarea de a surprinde cât mai multe dintre nuanțele, luminile și umbrele pe care aceste uimitoare creații ale naturii le etalează și le emană. Atunci când le fotografiem, imaginea acestor piese devine oglinda lor. Dar dacă am merge chiar mai departe? Dacă aceste imagini, care sunt digitale, le-am pune într-un context virtual cibernetic? Imaginile bidimensionale într-un cadru tridimensional potențial? Și dacă am face totul ca și cum ar fi un joc? Adică să avem posibilitatea chiar de a sări în expoziție, prin tasta ”space”. Dacă ne-am putea organiza după logica noastră turul prin expoziție  și  am putea-o vizita la orice oră din zi și din noapte? Vă invităm să vizitați prima expoziție din viitorul Muzeu virtual al florilor de mină.

Această expoziție virtuală transpune în spațiu cibernetic florile de mină, așa cum au fost surprinse în imagini de binecunoscutul fotograf și artist plastic Valentin Ganța, cu mențiunea că aceste imagini apar și în Albumul de Lux ”Flori de Mină”, realizat de Muzeul de Mineralogie Baia Mare în anul 2011. Turul virtual vă poartă într-un spațiu cibernetic expozițional ce prin generozitatea și eleganța sa vă oferă posibilitatea de a admira aceste nestemate băimărene foarte de aproape. Expoziția atașată aici este doar o mostră. Vă invităm să descărcați aplicația pusă la îndemână pentru a vizualiza pe întreg  ecranul, interactiv, prin modul manual de navigare sau vizitare tablourile digitizate ale celor mai frumoase și mai reprezentative piese din colecția Muzeului de Mineralogie Baia Mare.