Concurs coral în premieră

DSC_0019În cursul zilei de marți, 28 mai, Muzeul Judeţean de Mineralogie ”Victor Gorduza” Baia Mare, a găzduit Ediţia I a Concursului Judeţean Coral “RIVULUS DOMINARUM”, reunind 10 coruri din întreg judeţul Maramureş.

Concursul face parte din seria de activități cuprinse în Proiectul Județean Coral „Rivulus Dominarum”, având ca scop susținerea și promovarea tinerilor artiști din școlile și liceele județului Maramureș, în domeniul cântului coral, a valorilor artistice autohtone ca element de reprezentativitate la nivel județean. Proiectul, coordonat de către inspectorul școlar pentru Arte, prof. Cristina Ioan, se implementează în baza unui parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Consiliul Județean Maramureș, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare și Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare.

La concurs au paticipat: C.N. „Dragoş Vodă” Sighetu Marmaţiei – dirijor prof. Ileana Petrovan, Liceul Teologic Penticostal Baia Mare – dirijor prof. Marius Bujor,  Liceul Tehnologic Agricol „Alexiu Berinde” Seini – dirijor prof. Mircea Patovan, Liceul Teoretic „Petru Rareş” Târgu Lăpuş, Seminarul Teologic Ortodox, Baia Mare – dirijor prof Andrei Baboşan, C.N. „Vasile Lucaciu” Baia Mare – dirijor prof. Adrian Iercoşan, Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu” Baia Mare, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare – dirijor prof. Alina Andreicuţ, Şcoala Gimnazială „I. L. Caragiale”, Baia Mare, Liceul Tehnologic „Traian Vuia” Tăuţii Măgherăuş – dirijor prof. Crina Șomcutean.

Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni – licee și școli gimnaziale – la care au evoluat formații corale și grupuri vocale, finalizându-se cu festivitatea de premiere, jurizată de inspectorul școlar pentru Arte, prof. Cristina Ioan, directorul Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” Baia Mare, prof. Gabriel Pașca și prof. Raluca Biluca, de la Colegiul de Arte Baia Mare.

Spațiile expoziționale ale Muzeului cristalelor de mină au răsunat de vocile cristaline ale celor 280 de elevi participanți (în formațiuni de 20 – 30 de elevi), care au evoluat rând pe rând, în fața publicului alcătuit din colegi, parinți și alți invitați, pe parcursul a mai bine de  două ore și jumătate.