Premieră expoziţională naţională

DSC_0033Marți, 28 mai 2019, cu începere de al ora 15.00, a avut loc la sediul Muzeului din b-dul Traian nr. 8, vernisajul Expoziţiei naţionale itinerante „Minerale şi asociaţii minerale din România”. Ea reprezintă principala activitate din proiectul co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional intitulat „Minerale româneşti – contributor la patrimoniul cultural european”.

Într-o atmosferă festivă, beneficiind de prezenţa unui public interesat de fenomenul cultural, la începutul vernisajului a luat cuvântul din partea organizatorilor, directorul instituţiei, conf. univ. dr. ing. Ioan Denuţ. S-a subliniat ineditul demersului cultural propus, fiind prima încercare, la nivel naţional, de strângere laolaltă a mineralelor descrise pentru prima oară în România şi a asociaţiilor minerale de excepţie de pe teritoriul ţării noastre. Au fost menţionaţi partenerii şi colaboratorii ce au contribuit la realizarea  acestei expoziţii, instituţii de prestigiu de educaţie şi cultură. În continuare, curatorul expoziţiei domnul Sorin Prisăcariu, a dat unele informaţii succinte despre sistematica şi modul de etalare a eşantioanelor minerale. În final, doamna prof. univ. dr. Floarea Damian, de la Facultatea de Științe a Centrului Universitar Nord din Baia Mare, în alocuţiunea sa, a relevat locul şi rolul mineralogiei în societatea contemporană naţională şi nu numai, al rolului ei cultural şi educativ.

Aşadar, vă invităm să vizitaţi Expoziţia temporară „Minerale și asociații minerale din România”, o premieră la nivel naţional privind mineralele descoperite în România. Aceasta va rămâne deschisă la Baia Mare până la sfârşitul lunii iunie, după care va fi itinerată la Bucureşti şi Cluj-Napoca. Veţi putea admira şi aprecia universul mineralogic naţional trecut şi reinterpretat prin filtrul cultural-educativ expoziţional.