Ianuarie și februarie 2023 – noi recorduri de vizitatori

Picture2Începutul de an, la Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, a adus două noi recorduri de vizitatori. Din datele statistice deținute, la nivel de instituție, reiese cât se poate de clar că ianuarie și februarie sunt, de departe, lunile din an cu cel mai mic număr de vizitatori. Spre exemplu, în pre-pandemicul an 2019 (luat de obicei ca element de comparații statistice și pentru evaluarea revenirii la situația normală), în ambele luni ianuarie și februarie s-au înregistrat, cumulat, un număr de vizitatori (861) ce reprezintă, din maximul de vizitatori care a aparținut lunii mai (4919), doar 17,5%. O binevenită și neașteptată excepție de la „regulă” o fac lunile ianuarie și februarie ale acestui an, când pragul muzeului nostru a fost trecut în luna ianuarie de 786, respectiv în Picture3luna februarie de 1.091 vizitatori. După cum se poate observa, în graficele alăturate, ce arată evoluția numărului de vizitatori, din lunile ianuarie și februarie, din ultimii cinci ani, pentru prima dată au fost depășite limitele de 700 vizitatori pentru luna ianuarie, respectiv 1.000 de vizitatori pentru luna februarie.

O contribuție importantă la înregistrarea acestui număr record de vizitatori, credem că au avut-o vacanța de iarnă, care, în acest an, a durat până la data de 9 ianuarie, dar și vacanța de schi, acordată, din acest an, și elevilor din ciclul gimnazial și liceal. De asemenea, programul școlar „Săptămâna Școala altfel”, care, pentru unele instituții de învățământ, a debutat în luna februarie.