Nichita Stănescu – artizanul limbii române

nichita-stanescu-300x288 Astăzi, 31 martie 2023, Nichita Stănescu, poetul nepereche a neamului românesc, ar fi împlinit 90 de ani. Prematur plecat dintre noi, a lăsat o moștenire literară greu de evaluat și de exprimat prin cuvinte, de care a fost iremediabil îndrăgostit. Dacă timpul ar fi mai avut răbdare cu el și trecerea lui în neființă ar fi fost mai târzie, cu certitudine am fi fost mult mai bogați spiritual. Muzeul nostru își face un titlu de onoare în a-l omagia pe poetul ce „se apropia de pietre și tăcea”, prin găzduirea spectacolului Teatrului Ararat „Pietre care vorbesc – pietre care cântă”, un spectacol multidisciplinar, în care poezia se împletește în mod armonios cu muzica și arta vizuală.

Spectacolele vor avea loc vineri, 31 martie cu începere de la ora 17.00 și duminică, 02 aprilie, cu începere de la ora 18.00. Informații și rezervări la numerele de telefon 0723275912 sau 0740043136.

Vă aștepătm cu drag!