Am sărbătorit Ziua Internațională a Muzeelor!

P1040933Joi, 18 mai 2023, Sala Florilor de Mină, de la etajul Muzeului nostru, a găzduit cea de-a VI-a ediție a Simpozionului Științific Național „Patrimoniul natural”. A fost un cadou, pe care l-am făcut și ni l-am făcut, cu ocazia Zilei Internaționale a Muzeelor, sărbătorită pe întreg mapamondul (începând cu anul 1977), la data de 18 mai. Evenimentul – inițiat și găzduit de Muzeul de Mineralogie – a fost organizat în colaborare cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Societatea Geologică a României – Sucursala Baia Mare, Agenția de Protecție a Mediului Maramureș și, nu în ultimul rând, Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Maramureș. Simpozionul s-a bucurat și în acest an de o prezență remarcabilă din partea lumii academice românești: Universitatea din București, Institutul Național de Cercetare Dezvoltare GeoEcoMar, Institutul de Geodinamică „Sabba Ștefănescu” al Academiei Române, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca și Universitatea „Al. Ioan Cuza” Iași. Au fost prezentate 15 lucrări, din diferite arii circumscrise temei, și anume: geodiversitate, biodiversitate și arii naturale protejate și valorificarea patrimoniului muzeal și al patrimoniului minier. După cum a subliniat în cuvântul de deschidere, președintele Consiliului Județean Maramureș, domnul Ionel Ovidiu Bogdan, specialiștii prin expertiza lor, sunt bineveniți în implementarea politicilor de protejare și valorificare a patrimoniului natural.

După încheierea sesiunii de comunicări științifice, a avut loc Workshop-ul intitulat „Perspective privind înființarea Geoparcului Munții Gutâi”. Profitând de prezența singurului expert în geoparcuri din România acreditat UNESCO, domnul lector universitar doctor Alexandru Andrășanu, de la Facultatea de Geologie și Geofizică a Universității din București, cei prezenți, printre care specialiști în diverse domenii ale științelor Pământului și a vieții, reprezentanți ale UAT-urilor din județ (primari, viceprimari), vicepreședintele Consiliului Județean Maramureș, domnul Radu Daniel Trufan, au discutat despre conceptul de geoparc și beneficiile pe care acesta le poate aduce comunităților locale. Având experiența managerială dată de pozițiile sale în cadrul Geoparcului Dinozaurilor Țara Hațegului (co-fondator și director) și Geoparcului Ținutul Buzăului, expertul UNESCO a arătat căile de urmat, precum și obstacolele ce pot apare în demersul înființării acestui geoparc. Discuțiile au fost, pe cât de animate, pe atât de benefice, conturându-se cu claritate drumul de urmat în viitor pentru atingerea acestui deziderat. Adresăm sincere mulțumiri tuturor celor care au făcut efortul de a fi alături de noi la cele două evenimente!