Timpul nostru versus timpul planetei

P1050224 Din cele 4,6 miliarde de ani, pe care îi are răbdătoarea noastră planetă, domnul lector universitar doctor Alexandru Andrășanu ne-a propus, pe parcursul unei ore și jumătate, să înțelegem ce înseamnă de fapt timpul geologic. Vineri, 19 mai, de la ora 12.30, la muzeul nostru, în fața unui public de peste 120 de participanți (în majoritate tineri, ceea ce ne bucură în mod deosebit), după introducerea făcută ca și gazdă, de dl. director al Muzeului conf. univ. dr. ing. Ioan Denuț, domnul profesor Andrășanu ne-a explicat, cu priceperea caracteristică dascălului dedicat și cu un umor fin și elevat, ce este timpul și mai ales, cum s-a ajuns la această cifră intimidantă pentru mulți, a vechimii Pământului. Având în vedere vârsta dominantă a audienței, domnia sa și-a exprimat regretul pentru că în școala românească geologia nu este un domeniu de studiu, acest lucru având consecințe nefaste asupra culturii generale a tinerei generații. Încadrându-se pe coordonatele acoperirii, măcar parțial, a acestor lacune, domnul profesor a făcut o incursiune în istoria conceptuală a timpului geologic, luând ca repere diferitele personalități, oameni de știință, ce au fundamentat pe parcursul istoriei evoluția cunoașterii geologice și a istoriei Pământului, din perspectiva studierii rocilor.

Programul nostru educațional are, așadar, încă un reper, conferința având un succes deosebit, fiind o reușită notabilă în demersurile noastre de lărgire permanentă a orizontului cunoașterii. Adresăm mulțumiri tuturor participanților și în special elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Colegiul de Arte Baia Mare și Școala Gimnazială „Alexandru Ivasiuc”!