În pas cu tehnologia

AR2Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” are plăcerea de a pune la dispoziția publicului un nou tip de interacțiune cu domeniul atât de fascinant al geologiei. Prin intermediul tehnologiei AR (realitatea augmentată) au fost recreate modul de funcționare a unui vulcan sau procesul de descoperire a unor fosile, fie ele de dinosaur, mamut sau broască țestoasă. Dispozitivul constă dintr-o parte materială reprezentată de un nisip special (mediul real) și o parte de generare electronică a imaginilor (partea virtuală). Prin suprapunerea în timp real a  celor două medii iau naștere obiecte virtuale de o complexitate și expresivitate deosebite. Instalația, după cum era și normal, a suscitat un deosebit interes în rândul copiilor și adolescenților; prin joacă, au început șă învețe mecanismele de evoluție a unui vulcan sau anatomia scheletului unei fosile.Dispozitivul a fost pus , cu titlu de împrumut, la dispoziția instituției noastre, de către domnul Majdik Vasile, un colaborator mai vechi al Muzeului, creatorul și constructorul acestui device. El este amplasat în zona de expoziții tempoare și poate fi utilizat, fără limită de vârstă, de toți vizitatorii noștri. Vă așteptăm, așadar, să ne vizitați și să luați contact cu noile trenduri ale tehnologiei applicate domeniului muzeologic.