Reamenajarea vitrinei cu minerale maramureșene

380188628_1536134683889391_1708930262831091496_n

Dintre cele 5975 de minerale descrise ca specii valide la nivel internațional (IMA Master List of Minerals, septembrie 2023), în formațiunile geologice ce alcătuiesc teritoriul României au fost identificate, de-a lungul timpului, peste 1000 de minerale.

Conform IMA (International Mineralogical Association), forul competent în administrarea bazei de date mineralogice internaționale, în țara noastră au fost descoperite și descrise pentru prima dată pe plan mondial un număr de 38 de minerale.

În așa numita fosta regiune minieră Baia Mare, de unde provine întreg patrimoniul Muzeului Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, au fost descrise pentru prima dată pe plan mondial 9 minerale, 6 dintre acestea la mina Baia Sprie, 1 la mina Cavnic, 1 la mina Herja și 1 la mina Dealul Crucii.

Încă de la realizarea expoziției permanente din Bd. Traian nr. 8, în anul 1989, în cadrul Muzeului de Mineralogie a existat o vitrină dedicată acestor minerale, denumită sugestiv „Minerale maramureșene”.

Pe această cale dorim să anunțăm reamenajarea și dezvoltarea acestei vitrine prin adăugarea unora dintre mineralele descrise pentru prima dată în lume în zona Baia Mare, care nu făceau parte din colecția Muzeului până în prezent.

Cele 8 minerale descoperite și descrise pentru prima dată  în fosta regiune minieră Baia Mare prezentate în vitrină sunt: rodocrozit, semseyit, fizélyit, fülöppit, dietrichit, felsőbányait, klebelsbergit și andorit.

Vă invităm să admirați noua vitrină și noile exponate!