Rezervatia Fosiliferă Chiuzbaia în prim plan

Chizbaia afiș_page-0001Avem deosebita plăcere a de a vă invita joi, 25 ianuarie 2024, cu începere de la ora 16:00, la sediul Muzeului de Mineralogie din Baia Mare, Bd. Traian, nr. 8, la lansarea cărții Flora pannoniană a sitului fosilifer Chiuzbaia apărută la editura Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”, Baia Mare.

Autorul, Gheorghe Macovei, este geolog, absolvent al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și doctor în geologie al Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca. Și-a desfășurat activitatea la Intreprinderea de Prospectiuni și Explorări Geologice Maramureș (1976-1991) ca geolog prospector și șef echipă geologică și la Centrul Universitar Nord din Baia Mare (1992 – 2014), ocupând funcțiile de șef lucrări, prodecan și conferențiar.

Vă așteptăm cu drag!